mi estilo fitness club

Pilates nedir ?

Pilates 20. yüzyılın başlarında Joseph Hubert Pilates tarafından bir egzersiz sistemi olarak geliştirildi. Esas adı kontrolojidir.

Pilatesin vücut üzerinde birden çok faydası vardır. Başta doğru nefes almayı öğreterek, akciğerlerin oksijen kapasitesini arttırmakta ve yanlış nefes almaktan kaynaklı bir çok rahatsızlığı gidermektedir. Bedenimizin duruşu ve şekli, bize günlük hayatımızı ne şekilde geçirdiğimizi gösterir. Öne eğik duran, sırtlarında kamburluk (kifoz) olan bireyler, genellikle ofis hayatı yaşayan, çok fazla hareket edemeyen bireylerdir. Çok fazla ayakta durmak zorunda kalan, yanlış uyku pozisyonunda yatan ya da kullandığı yatak ve yastığı yanlış olan bireyler, bel çukurlarının derinleşmesi (lordoz) problem yaşar. Kişinin bacak bölgesinin önünde ve arkasındaki kas grupları arasında çok fazla fark olması, dizin normalden fazla geriye hareket etmesi (hiperekstansiyon) ile sonuçlanır.

Neden pilates ?

Günlük hayatın bize getirdiği bu tip deformasyonları fark edemez ve bedeni o şekilde kullanmaya devam edersek bu duruş bozuklukları, zamanla sakatlık yaşama olasılığımız artar. Pilatesin ilk gününde yapılan vücut ve duruş analizi ile tüm bu olası deformasyonlar size ilk deneme dersinde anlatılır ve en kısa yoldan çözümü anlatılarak egzersiz programınız çıkarılır. Pilates, dışarıdan bakıldığı gibi top ile hareketler yapılması gereken ya da aletli-aletsiz diye ayrılabilecek bir şey değildir. Pilates, fitness ya da yoga gibi ancak çok daha etkili bir egzersiz sistemidir. Bu sistemi uygulamak için top, yay, terabant, Cadillac reformer gibi yardımcı ekipmanlardan yararlanılır. Pilates, egzersiz yaparken bedeni nasıl kullanmanız gerektiğini gösteren bir sistemdir. Dolayısıya örneğin fitness hareketleri uygularken bile omurganın konumu, boynun durumu, ayaklar gibi bir çok detaya dikkat ederek kendinizi korumanızı sağlar.

Pilates’in hamileliğe faydaları

 1. Doğum sırasında rahat ıkınarak rahat bir doğum gerçekleştirirler.
 2. Doğum sırasında oluşan yırtıklar azalır.
 3. Gebelikte ve sonrasında oluşan idrar kaçırma problemleri ortadan kalkar.
 4. Doğum sonrası uterus çok daha kolay toparlanır.
 5. Pilates,gebelikte görünen, hazımsızlık ve ödem gibi sorunların azalmasına yardımcı olur.
 6. İçerdiği nefes egzersizi sayesinde hem gevşeyen ve uzayan karın kaslarının çok daha çabuk güçlenip, toparlanmasını sağlarken annenin, gebelik sürecinde yaşadığı duygusal dalgalanmalardan daha az etkilenmesine sebep olur.
 7. Anne adayı, yaptığı egzersiz sayesinde uykuya daha çabuk dalar, gününü zinde ve motive şekilde geçirir.
 8. Cinsel yaşamın doğum sonrası normale dönmesini kolaylaştırır.
 9. Hormonların etkisiyle zayıflayan göğüs kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.
 10. Egzersiz sırasında zihinsel farkındalığı ve anda kalmayı sağladığı için pilates, kişiye mental olarak rahatlama sağlar.

Hamilelikte kimlere pilates önerilmez ?

 1. Erken doğum riski taşıyanlar.
 2. Vajinal kanaması olanlar.
 3. Erken memran rüptürü olanlar.
 4. Hipertansiyon gibi tıbbi problemi olan gebelerin ,doktorlarının görüşünü alması önerilir.