SÜRE 45 DK
KALORİ 400
SEVİYE ZOR

Crunch hareketi, bilinen en temel karın hareketlerinden birisidir. Mekik çekme hareketine benzer fakat bel için daha sağlıklı ve karın kasları için daha verimli bir harekettir. Karın kaslarını geliştirmede oldukça etkilidir. Fakat düzenli olarak uygulanması gerekmektedir. Örneğin haftada 4 gün antrenman yapıyorsanız ve bu antrenman günlerinden biri karın günü diğer üç gün de kol, bacak ve sırt günü diyelim. Crunch hareketini sadece karın antrenmanı yapacağınız gün değil, diğer antrenman günlerinde de mutlaka yapmanız gerekmektedir. Hatta eğer vakit olarak müsaitseniz, haftanın yedi günü de yapsanız yeridir. Çünkü bu egzersiz karın kaslarını şekillendiren bir egzersizdir. Etki alanına bakıldığında diğer tüm karın hareketler gibi tek başına uygulandığında yetersizdir. kesinlikle 4 veya 5 karın hareketiyle birlikte uygulanması gerekir. fakat bunu her antrenmanda yapamazsınız, sadece karın antrenmanı yapacağınız gün karın egzersizlerini yoğun tutabilirsiniz. Ancak crunch hareketi, haftada bir veya iki gün uygulandığı zaman da yetersiz kalıyor, bu sebeple olabildiğince fazla yapmanız gerekiyor.

DÜZGÜN CRUNCH HAREKETİ NASIL YAPILIR?

Crunch hareketi yapılışı oldukça basittir. Fakat yeni başlayanlar için hareket biraz yorucu gelebilir. Özellikle abdominal kaslarını geliştiren ve üst karın bölgesini güçlendiren bu hareket, yukarıdaki videoda da görüldüğü gibi uygulanır. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç püf nokta vardır;

  1. Ayaklarınız yerden kesilmemeli.
  2. Karın kaslarınızı sıkmalısınız.
  3. Kürek kemikleriniz hareket esnasında yerden yükselmeli

Bu üç noktada dikkatli olursanız en fazla 1 hafta içerisinde formunuzu yakalamış olursunuz ve hareketi zorlanmadan her anrenmanınızdan sonra en az 2 set yapabilecek hale gelirsiniz. Fakat ilk günlerde kendinizi zorlamanız gerekmekte, maalesef bu zorlanma kaçınılmazdır.

Bu hareketini düzenli olarak ve sürekli yaparsanız, bir süre sonra özellikle üst karın bölgesindeki değişimi ve sertleşmeyi fark edeceksiniz. Bu da size bir motivasyon kaynağı olsun ve antrenmanlarda egzersizi ihmal etmenizi önlesin.